Alžírsko, Tunisko - dve krajiny Maghrebu
Výber termínu
Je nám ľúto, ale tento zájazd bol už vypredaný a neobsahuje žiadne termíny. Vyberte si prosím iný zájazd.
Popis zájazdu
Spoznajte dve krajiny Maghrebu počas jednej cesty. Turisticky známe Tunisko so svojimi letoviskami a historickými pamiatkami. Cesta do minulosti aj do budúcnosti s miestami, na ktorých boli natáčané Hviezdne vojny (Star wars). Autentická krajina a kultúra s vodnou fajkou a vynikajúcim mätovým čajom. Na druhej strane málo známe Alžírsko - krajina so zachovanými rímskymi pamiatkami, na ktorých nestretnete takmer žiadnych turistov.
1. deň:
Odlet na sever Afriky, žiadny časový posun, no ihneď maximálna exotika.
“Také francúzske, že by to mohlo byť Francúzsko, ale zároveň tak ohromne cudzie a vzdialené!” Takto popisuje Alžírsko Albert Camus, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru, ktorý sa tu narodil. O Alžírsku rozpráva ako o ideálnej stredozemskej spoločnosti a o Tipase (ktorú navštívime) ako o pohanskom mieste so silnou morálkou, kde ľudia vyznávajú do dnešných dní tradičné hodnoty.
Vitajte v najväčšej krajine Afriky, ktorá je zároveň najrozsiahlejšou arabskou krajinou sveta. Za posledných tridsať rokov ju nenavštívilo veľa turistov, no CK jej čaro dobre pozná a teraz pre vás pripravilo rozsiahly a kvalitný program, s ktorým ho odhalíte aj vy.
Pristávame v druhom najväčšom meste Alžírska - v Oráne. Nikdy ste o ňom nepočuli? Pritom ide o jedno z najkrajších miest Stredomoria, ktoré v kráse a komplexnosti vážne konkuruje hlavnému mestu Alžíru, kam budú smerovať naše cesty už zajtra. Ak sa chcete pred návštevou Oránu navnadiť, prečítajte si román Mor od Alberta Camusa, ktorého príbeh je situovaný práve sem. Opäť sa cítime tak trochu ako v Paríži a užívame si noblesnú kultúru. Pritom v 9. storočí tu ešte behali levy! Neskôr bolo toto mesto centrom Španielov (Andalúzanov a Kastílčanov), ktorí sa pri moci striedali s Otomanskými Turkami. Francúzskej architektúre konkuruje Beyov palác zo 14. storočia a pevnosť sultána Abou Hassana. Vymeníme dináre v lepšom kurze, vychutnáme prvú vodnú fajku a alžírsku silnú kávičku. Určite ochutnajte chorbu - úžasnú polievku s cibuľou a paradajkami v mäsovom vývare. Na stole tu vždy nájdete chlieb, veď Alžírsko bolo kedysi nazývané aj rímska, neskôr európska sýpka. Naozaj, všetky tie úžasné druhy chleba a ich kvalita je až zarážajúca. Dajte si aj kuskus - národné jedlo Maghrebu ale aj celého Alžírska. Dáte si ho s jahňacím, alebo s rybami, ako je typické práve pre Orán? Je tu tiež vraj najlepší tajine - jedlo pripravené dusením pod špeciálnou pokrievkou. K tomu všetkému ešte na trhu ako dezert ochutnáme čerstvý turecký med, loukomy, baklavu či chalvu. A super kávičku! V tento deň máme vyčlenený čas aj na neznáme stredomorské pláže, tak si nezabudnite pribaliť plavky! Spoznávanie alžírskej dvojky naplno a všetkými zmyslami.
2. deň:
Dnes sa presúvame do Tipasy (oblasť UNESCO) - prastarého rímskeho mesta situovaného na brehu mora. Rímske vily, amfiteáter, ale aj štadión pre zápasy gladiátorov. Prejdeme sa po Cardo Maximus, kde na priesečníku s Dekumanus maximus nájdeme 2000 rokov staré napájadlo pre kone. Očividne vtedy stavať vedeli! Budeme obdivovať rímske pamiatky doslova na brehu mora, čo istotne ocenia lovci unikátnych záberov. No nenecháme si ujsť ani originálne florálne mozaiky v bazilike, opustené sarkofágy, neznáme chrámy. Nie, nesníva sa vám! Sme v meste pod patronátom UNESCO, a nikde žiadni zahraniční turisti! CK pozná dobre ukryté poklady planéty... Je čas obeda, a keďže sme pri mori, odporúčame rybie špeciality (chobotnice, krevety, čerstvé grilované ryby), ktoré ochutnáme v kvalitnej “CK reštaurácii” v meste Cherchell, kedysi nazývanej Cézarea (podľa Júlia Cézara). Na týchto miestach vidieť okrem rímskeho aj grécky, a hlavne fenický vplyv. Všetko, čo sme doteraz vedeli o Rimanoch, či Kartágu, sa pred našimi zrakmi zrazu skladá ako puzzle...Na koniec prehliadky si nechávame to najlepšie - pamiatku, ktorú máme v CK z celého Alžírska najradšej. V hrobke, vyššej než akýkoľvek panelák na Slovensku, je pochovaný mauretánsky kráľ Džuba II a jeho žena Selena, ktorá vzišla z lásky Kleopatry a Marca Antónia. Teraz už naozaj všetko začína do seba zapadať… Hrobka je obrovská, impozantná, a my máme dosť času ju objaviť. Trúfnete si vyjsť na jej vrchol, ako sa to podarilo Ľubošovi Fellnerovi? Večerný presun do hlavného mesta Alžír, ktoré vás pohltí svojou stredmorskou atmosférou. Hotel máme v v najlepšej lokalite mesta v absolútnom centre, v tichej bočnej uličke, no iba tridsať metrov od alžírskej Champs-Élysées - od Avenue Didouch Murad plnej obchodov, kaviarní a reštaurácií.
3. deň:
Po raňajkách na najvyššom poschodí hotela s krásnym výhľadom na koloniálnu architektúru začíname dôkladnú prehliadku Alžíru – sedemmiliónového hlavného mesta, podľa ktorého dostala názov celá krajina. Prejdeme sa krížom po hlavnej tepne mesta Didouche Mourad, kedysi nazývanej Rue Michelet, až po Larbi Ben M'hidi (známej po starom ako Rue d'Isly). Unikátna rybárska mešita s pôdorysom v tvare kresťanského kríža, najstaršia aj najkrajšia mešita mesta Ketchaoua. Zavítame aj k mešite s najvyšším minaretom sveta a vychutnáme si výhľad na Notre-Dame d'Afrique - katedrálu v neobyzantskom štýle v štvrti Bologhine s kresťanským a židovským cintorínom. Na opačnej strane Stredozemného mora, na rovnako vysokom brale sa týči katedrála Notre-Dame de la Garde - najznámejšia pamiatka Marseille. Ak ste v tomto juhofrancúzskom meste boli, Alžír vám ho možno bude pripomínať. Až na to, že Alžír je ešte krajší a veľkolepejší. Nafotíme si nádhernú budovu pošty Grand Poste, ale aj novú poštu s berberským písmom, ktoré sa popri arabčine a francúzštine až nedávno stalo štátnym jazykom. Táto časť Alžíra vám bude pripomínať tie najkrajšie francúzske veľkomestá, s nádhernými bielymi domami a malebnými kaviarňami z čias francúzskej nadvlády.
Následne sa ponoríme do Qasbah - časti mesta, ktorá je pod patronátom UNESCO. Qasbah je v absolútnom protiklade k uhladeným francúzskym bielym bulvárom. Už nič nemôže byť odlišnejšie! Dýcha na vás atmosféra ako z filmu Pépé le Moko so skvelým Jeanom Gabinom, ktorý si tu zahral zamilovaného parížskeho gangstra Pépého. Francúzi napadli Alžírsko v roku 1830, išlo o prvú kolonizáciu arabskej krajiny od čias križiackych vojen. A história Alžíra, to je aj vzdor, ktorý tu pocítite... Qasbah - to sú krivolaké arabské a turecké uličky, ktoré sú vlastne akousi nedobytnou pevnosťou, postavenou pirátmi proti pirátom. Prejdeme umelecké obchodíky, tajné schodiská a zákutia, nakukneme do prekrásnych vchodov s modrými kachličkami, budeme obdivovať umelecké grafity, exotických remeselníkov.... Jednoducho sa v Qasbah prenesieme niekoľko storočí dozadu. Rozoženiete holuby na Námestí martýrova alebo sa prejdete po výstavnej nádhernej promenáde popri mori. Máloktorý Slovák tuší, že pri Stredozemnom mori sa nachádza takéto nádherné mesto, ktorému overturizmus zatiaľ nehrozí.
Videli sme už kopec neuveriteľných vecí, no to ešte stále nie je koniec! Čaká na nás miestny prelet do východnej metropoly Alžírska, do mesta Constantine – prekrásne mesto postavené na oboch stranách hlbokého údolia, ktoré spája mnoho mostov. Constantine sa preto prezýva aj mestom mostov. Do roku 1929 tu stál najvyšší most na svete.
Constantine je pomenovaný podľa rímskeho cisára Konštantína veľkého, no mesto bolo pôvodne založené už Feničanmi. Následne ho Rimania pomenovali Cirta (Sirta). Constantine je veľmi kultúrne mesto so štyrmi univerzitami, plné mladých temperamentných ľudí. Určite si tu nájdeme čas na Qasbah, ktorú prejdeme zhora až dole k divadlu krížom-krážom. Keďže tu spíme, máme čas aj na gurmánske špeciality, veď práve odtiaľto pochádza najlepšia kesra (la kesra) - chlieb vyrobený z krupice, ktorý sa pečie priamo pred vami a natiera buď olivovým olejom, alebo na raňajky aj medom.
4. deň:
Skorý ranný odchod z mesta Constantine pozdĺž západného pobrežia. Zelené vrchy, modré more, obrovské pumpy a vy sa na prvý pohľad cítite ako niekde na juhu Európy, nikdy by ste nepovedali, že sa práve nachádzate v Afrike.
Opustíme diaľnicu a kľukatými cestičkami regiónom olivovníkov, odkiaľ pochádza rodina slávneho futbalistu Zinedina Zidana, mierime do Djemily.
DJEMILA je jednou z najfascinujúcejších rímskych pamiatok našej planéty. Hovorí sa, že pôvab, s akým je originálne usadená v teréne, vo svete nemá obdobu. Naozaj, keď sa pozriete na rozsiahlo mesto pod vami vsadené do hôr, musíte iba súhlasiť. Skutočná nádhera! Mesto vybudované pred 2000 rokmi pre vyslúžilých vojnových veteránov, ktorí sem chodili za ideálnou klímou, príjemnejšou než v samotnom Ríme a za radovánkami. Mesto bolo kresťanské a tak navštívime aj dve baziliky a baptistérium (krstiteľnicu). Ďalej Karakalov oblúk, originál obrovskej Jupiterovej sochy z bieleho mramoru a absolútne unikátnu fontánu. Všetky veľké rímske mestá mali kúpele, ktoré pozostávali z troch častí: Caldárium (teplá časť), Tapidárium (stredne teplá časť) a Frigidárium (studená časť), no tu je navyše ešte časť Solárium, kde sa vojaci slnili so svojimi konkubínami. Amfiteáter mimo múrov mesta má vskutku unikátnu polohu. Naozaj sme tu, uprostred takejto úžasnej pamiatky zapísanej pod patronát UNESCO, úplne sami, bez akýchkoľvek turistov? Minimálne najbližší rok ešte áno...
Socha Odysea a múzeum mozaík z 1. až 4. storočia sú takisto veľkou vzácnosťou. 1700 metrov štvorcových mozaík je naozaj slušnou zbierkou, najmä ak niektoré z nich sú považované za najvýznamnejšie na svete. Poďte hľadať odpovede na otázky, prečo je na niektorých mozaikách ten čudný hákový kríž? Pri legende o Dionýsovi prinesenej z Bakchovho chrámu sa zasa budete červenať a uznáte, že vlastne nie sme až tak liberálnou spoločnosťou. Túto mozaiku nájdete za rohom v miestnosti číslo tri, no ak nemáte dobrého sprievodcu, ani ju neobjavíte… Uvidíte tiež prastaré lekárske inštrumenty, zámky na dvere, šperky... To všetko nás vtiahne do historického života v nádhernej Djemile. A potom už transfer do hlavného, nám už známeho Alžíru.
5. deň:
Transfer na letisko a odlet do hlavného mesta Tuniska, Tunisu. Tu na nás čaká príbeh krajiny menom Tunisko, kde sa ponoríme do orientálneho volania. Ubytovanie a prvá, tuniská noc.
6. deň:
Po raňajkách sa vyberieme spoznávať zákutia TUNISU. Skúsite svoje prvé zjednávanie na miestnom bazáre? Prejdeme sa orientálnym svetom, nazrieme k starej mešite Zayutna, ktorá si pamätá takmer celé islamské dejiny mesta a užijeme si exotiku s vôňou arabských korenín. Múzeum Bardo patrí k najznámejším v celej krajine a presne tam pokračujú naše kroky, aby sme na vlastné oči videli zbierku unikátnych mozaík, sôch a umenia, ktoré tu po sebe nechali Feničania, Gréci, Rimania či rôzne dynastie islamských panovníkov. Celá história Tuniska pod jednou strechou a my sa v nej zorientujeme. Prvý tuniský obed a čaká na nás legendárne KARTÁGO! Kto hovoril, že Kartágo musí byť zničené a prečo tak ležalo Rimanom v žalúdku? Kráčame po stopách Feničanov a v Kartágu objavíme ruiny slávneho mesta zapísaného v UNESCO. V Antonínových kúpeľoch si vysvetlíme ako si Rimania užívali luxus a zasnívame sa aké toto miesto muselo byť v čase najväčšej slávy. O pár kilometrov ďalej sa všetko okolo nás zmení a pohltí nás bielo-modrý svet tichých a malebných uličiek v mestečku SIDI BOU SAID. Sadnete si na kávu s kardamónom alebo si dáte radšej čaj s mätou? Odchod do HAMMAMETU, kde strávime na noc.
7. deň:
Ráno opustíme pobrežie Stredozemného mora, aby sme sa vydali do vnútrozemia, kde na náš čaká KAIROUAN, najposvätnejšie mesto celého Tuniska. Jeho meno svieti medzi najdôležitejšími historickými, islamskými mestami severnej Afriky a my hneď pochopíme prečo. Vojdeme za jeho brány do staručkej mediny, kde nás obklopí orientálna krása okeníc, zdobených dverí a takmer z každej uličky vytŕča hranatý minaret. Kairouan založil generál Uqba ibn Náfi ešte v roku 670 po ktorom tu zostala unikátna Veľká mešita, symbol dnešného mesta. Vyštveráme sa na strechu okolitých domov, aby sme si vychutnali panorámu mesta aj s mešitou. Pohľadáme posvätnú ťavu, prezrieme si orientálne koberce, dáme pohárik čaju a Kairouan sa premení na zážitok. Sedem návštev Kairouanu sa vyrovná jednej návštevy Mekky! Svojim volaním nás opäť pritiahne morské pobrežie a čaká na nás SOUSSE so svojim starým mestom a nádherným Ribátom a veľkou mešitou. Prelezieme útroby ribátu, teda stredovekej pevnosti a toto miesto bude ako z filmu! Pohltia nás trhoviská a váš fotoaparát neprestane cvakať. Počuli ste už o tom, že si Tunisania radi do čaju dávajú píniové oriešky? Ochutnajte aj vy! V neďalekom MONASTIRE sa zastavíme pri ikone mesta v podobe hrobke bývalého prezidenta Habiba Bourguibu, ktorý vládol krajine 30 rokov. Kúpite si tradičnú tuniskú keramiku na miestnom trhovisku? Snehobiela MAHDIA bude miestom našej noci. Podvečerná prechádzka starým mestom s typickými bielymi domami. Ochutnáte dnes kuskus s cícerom a zeleninou alebo dáte prednosť pikantným klobáskam Merguez?
8. deň:
Koloseum v talianskom Ríme určite poznáte, ale počuli ste už o tuniskom meste EL JEM? Amfiteáter z 3.storočia, ktorý po sebe zanechali Rimania patrí k najkrajším na svete, no nebudete sa tu tlačiť s davmi turistov. Rozpovieme si príbehy gladiátorov a ukážeme si miesta, odkiaľ prichádzali do arény medzi tisíce zvedavých pohľadov. Byť v El Jeme je zážitkom, veď predsa patrí k najväčším, starovekým amfiteátrom sveta! Rímsky svet necháme za nami a presúvame sa ďalej na juh až na ostrov Dj
erba.
9. deň:
Čomu dáte dnes prednosť? Budete celý deň oddychovať na pláži najväčšieho severoafrického ostrova a relaxovať alebo sa vyberiete na fakultatívny výlet za kultovými miestami, ktoré sa preplietli so svetom Hviezdnych vojen? Vyberte sa z ostrovnej Džerby na prah púšte do oblasti zvanej Tataouine, kde na vás v piesku a prachu storočí čakajú nádherné ksary. Dozviete sa čo predstavujú a vychutnáte si najznámejší z nich, teda Ksar Oued Soltane. Práve toto miesto ste mohli vidieť v Hviezdnych vojnách a ak ste fanúšikom, rozhodne by ste si tento zážitok nemali nechať ujsť. Tuniský vidiek, prah púšte, silný, čierny čaj a dômyselné stavby Berberov. Po ulovenom zážitku sa vraciame nazad na Džerbu a oddychujete.
10. deň:
Celodenný zaslúžený relax pri mori. Na tento deň ste sa už tešili. Ráno pôjdete na raňajky, oddýchnete si pri šálke kávy či čaju a potom budete riešiť len to, či pôjdete najprv do bazénu alebo do mora. To sú dilemy? Oddych si po unikátnej ceste Alžírskom a Tuniskom rozhodne zaslúžite. Ak ste aktívny, vyberte sa popoludní do uličiek kamenného mesta Houmt Souq, hlavného mesta Džerby. Večer ste opäť doma vo vašom rezorte, posledný drink, posledný západ slnka a zajtra sa z orientálnej rozprávky vraciame domov.
11. deň:
Ráno presun na letisko a odlet domov. Zvítanie sa s rodinou a priateľmi a zdieľanie krásnych zážitkov. Na konci našej cesty, keď už nastupujeme do lietadla, unavení slnkom a s hlavou preplnenou letopočtami, zážitkami a dojmami sa snažíme sumarizovať, čo všetko sme vlastne videli a zažili, a s potešením zisťujeme, že sme sa zaľúbili.